Úvod

16. března 2015 v 13:01 | Kozí máma |  Úvod
Dnešním dnem vstoupil na síť nový foodbloger, jako by snad blogů o jídle bylo málo. Jmenuju se Katka a jídlo je mou obrovskou vášní. Uvažovala jsem o blogu už dlouho a teď jsem se k tomu konečně odhodlala. V dnešní době je blogů o jídle neskutečně mnoho - totiž každý, kdo umí uvařit víc než vejce natvrdo a čaj si myslí, že je oprávněn mluvit o jídle, protože o něm něco ví. Ovšem - jídlo je nedílnou součástí života každého z nás, proto si zaslouží naši pozornost. A proč si já myslím, že mám co kecat o jídle a hlásat své názory do světa? Tak nejprve proto, že chci. Protože jídlo miluji a už pár let se jím intenzivně zabývám. Před pár lety jsem začala studovat (a úpěšně dostudovala) technologii potravin, což mé nadšení pro jídlo ještě více podpořilo. Mou úchylkou, kterou už nějaký pátek provozuju, je focení jídel a dávání si je na facebook, ale tam není tolik možností se k danému pokrmu patřičně vyjádřit.

A jako mladá paní jsem povinna krmit nejenom sebe, ale i svého manžela. Unavena šedí a nudou "klasických" jídel, která se v českých domácnostech i stravovacích zařízeních točí dnes a denně jsem se rozhodla experimentovat a stále zkoušet nové chutě. Po nějaké době jsem tuto zálibu dovedla do takového extrému, že nám na každý víkend (dříve, teď už spíš jen výjimečně) naplánuju tématicky kuchyni jedné země a pro ni vymyslím předkrm, polévku, hlavní chod a dezert. Snažím se, aby jídlo bylo pestré, vyrovnané jak po nutriční stránce věci, tak i po té chuťové. Recepty si nevymýšlím, ale čerpám z různých webových stránek, občas si je upravím podle sebe. Přiznávám, že se často nechávám inspirovat Apetitem či Albertem, občas také sáhnu po tištěné kuchařce, u méně známých kuchyní už musím zapátrat po zahraničních serverech. Snažím se také o to, aby ani cena nebyla nějak extrémně vysoká. Celá tato příprava mi včetně nákupu surovin zabere týden a o víkendu vyvrcholí. A právě o výsledky tohoto snažení se s vámi zejména chci podělit. Jde mi nejenom o to uvařit nějaké dobré jídlo a hezky ho nafotit. Jde mi také o to se dozvědět něco o stravovacích zvyklostech dané země, o historii toho či onoho známého či méně známého pokrmu a v neposlední řadě se sama naučit nové kuchařské techniky, které neznám. Myslím, že k tomu, aby se stal člověk dobrým kuchařem, tak se musí hodně učit. A já sama si chci nejprve udělat nějaký přehled o tom, co a jak se ve světě jít a zblízka si to "osahat".

A proč to sem vlastně všechno píšu? Protože bych vás ráda přesvědčila, že se dá vařit dobře, kvalitně, pestře a levně. Protože jídlo je fantastická věc a proto bychom neměli odbývat sami sebe/ svého manžela (či manželku)/ partnera (či partnerku) nebo své děti stravou podřadnou. Lidé přestali používat kuchyně k tomu, k čemu byly stvořeny a vaří už jen sporadicky, výjimečně a většinou v nich jen ohřívají jídlo z polotovarů a nebo se snaží si čas strávený v kuchyni různými způsoby zkrátit. Když narazím na některé typy receptů podle jednoho televizního kuchaře (říkejme mu třeba pan Jablko), chce se mi zvracet jenom z pomyšlení, že někdo tohle uvaří. Ženy co se na netu slézají na fórech a baví se o tom, jaký blaf svému choti uvařily a že se diví, že to snědl nebo maminky, které do svých dětí cpou smažáky, kupované polotovary nebo uvaří neskutečnou kombinaci jídla ze zbytků. Tohle není foodpairing, to je prznění jídla.

Na vás všechny bych chtěla apelovat s tím, že jídlo může být chutné, hezky vypadat a dokonce jeho příprava může být zábava. Pokud kohokoli z vás přesvědčím, že vám stojí za to strávit o něco víc času v kuchyni a přemýšlet nad tím, co vaříte a jíte, budu šťastná. A pokud vás třeba inspiruju a pustíte se mnou na gastronomickou cestu kolem světa, tak čas strávený psaním tohoto blogu nebyl promarněný. Pokud vás třeba vaření tak nebere, ale raději chodíte do restaurací, můžete se podívat na mé Recenze restaurací, kde vedu svou gastromapu, v níž si zaznamenávám navštívené restaurace a hodnotím je dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Pokud jste majitelem nějaké z mnou navštívených restaurací, tak vás předem upozorním na to, že na urážlivé anonymní komentáře a výhružky nereaguji a doporučím vám věnovat více času své restauraci, abyste se vyhnul negativním recenzím.
Pokud máte zájem mě kontaktovat, pište do komentářů, pravidelně je kontroluji. Pod články se podepisuju jako Kozí máma proto, že mám ráda tyhle čtyřnohé miláčky a ta přezdívka se mi prostě líbí a žádná lepší mě ještě nenapadla.
 

33 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Simona Simona | E-mail | Web | 25. března 2016 v 16:41 | Reagovat

Krásný den, chtěli bychom Vás oslovit s nabídkou spolupráce. Jednalo by se o  testování cukrářských výrobků z našeho eshopu. Pokud byste měla zájem, ozvěte se :). Ať se daří! :)

2 Kreveta Kreveta | Web | 18. května 2016 v 16:53 | Reagovat

Tady jsou tuny odvedené práce, musím to tu prošmejdit!

3 Kozí máma Kozí máma | Web | 18. května 2016 v 17:15 | Reagovat

[2]: Děkuju, to jsem ráda :) Budu se i nadále snažit produkovat a snad i inspirovat...

4 Veronika Veronika | E-mail | Web | 9. března 2017 v 14:29 | Reagovat

Ahoj Katka, tvoj blog je úžasný :-) veľmi sa mi páči, že tu máš kuchyne z celého sveta a tak si môžem nielen niečo navariť/napiecť, ale zároveň sa aj dozviem niečo zaujímavé o danej krajine :-) takže len tak ďalej, ja idem ďalej snoriť a ukladať recepty na skúšanie :-D

5 Petra Petra | E-mail | Web | 23. dubna 2017 v 0:31 | Reagovat

Sama mám velmi podobně zaměřený blog (na mezinárodní kuchyni - Ochutnejte svět) a jsem ráda, že taky někdo další šíří všechny ty skvělé světové recepty :) jen tak dál! držím palce, ať se daří :)

6 Pavla Stanová Pavla Stanová | E-mail | 22. ledna 2018 v 1:43 | Reagovat

Ahoj Katko , je to vřelé a milé vynaložené tvé předklady tvého jídla pozorují i zdá se mě to lehké a když vidím svýho muže co spořádá a ty porce , že muž asi pomřel , by mě hlady to je asi , jak který muž , třeba tvůj je tintítkem já jeho neznám . Ale velice se snažíš při té námaze chtěla , bych i sehnat levnou a dobře chutovou kuchařku zatím nenacházím .  at se dál daří...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama