Jak jsem se (ne)stala biozemědělcem

27. června 2015 v 20:24 | Kozí máma |  Životní styl
Když jsem začala zakládat svou vlastní zahradu, měla jsem jasno: všechno stoprocent "bio" bez postřiků či nějakých chemických úprav. Všechno přírodní a zdravé. Postříkané si to můžu koupit i v obchodě.
Takhle jsem si to alespoň představovala. O dvě sezóny později jsem už o trochu moudřejší zahradník. Pochopila jsem (poté, co mi většinu úrody sežrali slimáci a druhou polovinu co zbyla zabila plíseň), že mí rodiče měli s chemií přece jen pravdu. A že pokud chci mít svou úrodu, tak se bez chemie neobejdu, protože proti přírodě musím bojovat silnějšími zbraněmi. Poté co mi nepřízeň počasí způsobila takovou spoušť, že jsem si musela zajít do obchodu a stejně si chemicky ošetřené plodiny koupit. Takhle alespoň vím, co tam dám.


V současnosti používám pro svůj boj s přírodou dvě základní věci:

1. Fungicid

Neboli přípravek proti plísni (lat. fungi znamená houby, což je říše do níž se plísně řadí). Zemědělských fungicidů je hned několik druhů - existují preventivní, eradikativní (působí v pletivech rostlin) a kurativní, které se aplikují na již zasažené rostliny. Z chemického hlediska se jedná o sloučeniny mědi, rtuti či jiných těžkých kovů, dále sirné fungicidy či antibiotika. Fungicid by měl být relativně bezpečný pro rostlinu, člověka i živočichy a měl by odolávat vlivům počasí. Neměl by také ovlivňovat biologickou rovnováhu prostředí. Výrobci doporučují používat ochranné pomůcky, určitě bych si na to dávala pozor. Já splnila vše - holínky, gumové rukavice a jako ochranný oděv skvěle posloužil starý laboratorní plášť. Soused se mi sice smál, že vypadám jako doktorka, ale pořád lepší než se potřísnit oxychloridem měďnatým (poměrně toxický). Na potraviny se vztahuje určitá ochranná lhůta, tedy doba, po kterou se doporučuje plodiny nejíst. Závisí na koncentraci roztoku a typu plodiny, obvykle se pohybuje od 3 do 10 dní.

2. Moluskocid

Neboli jed na slimáky. Geniální vynález. Můžete slimáky lákat na pivo, sbírat, sypat solí, spařovat horkou vodou, ale nic neposlouží tak skvěle, jako jed na slimáky. Obecně se řadí mezi pesticidy. U nás jsou asi nejrozšířenejší metaldehydy ve formě malých modrých granulek. Slimákům nejspíš voní, takže ho vesele žerou a pak chcípnou. Po požití granulí dochází k dehydrataci. Reakcí slimáků je zvýšená tvorba hledu a slizu (proto budete mít pak strašně oslizlé pole), úbytek tělesné hmotnosti a následné rychlé ochrnutí. Pro snížení nebezpečí nehod s domácími zvířaty je přidán do nástrah repelent odpuzující svojí hořkou chutí. Modré zbarvení má své opodstatnění - minigranule unikají pozornosti ptáků a drůbeže. V terénu se přípravek rozkládá depolymerací a oxidačními procesy mění na neškodnou látku. Ve vodě je prakticky nerozpustný. Při aplikaci by neměl uvíznout na rostlinábch. Výrobci uvádí, že by prostředek neměl hubit hmyz, brouky ani žížaly.
Na slimáky bývá doporučována také kachna - indický běžec, která údajně slimáky vyhledává a žere. Nicméně je dost pravděpodobné, že když se mi bude běžec po zahradě prohánět, že mi z úrody nic moc nezbydeí. Někteří chovatelé to dělají tak, že jim slimáky sbírají, ale vzhldem k tomu, že jsme s manželem oba dost vytížení, tak to nějak nepřichází v úvahu. Navíc jsem si jistá, že by se mi nikdy nepodařilo vysbírat slimáky tak dokonale a že bych určitě nějaké přehlédla.

Co říct tedy závěrem? BIO je hrozně krásná věc. Všichni chceme mít zdravé plodiny vypěstované bez chemických zásahů. Je to fajn a jde to. Ale stačí pár nepodařených deštivých týdnů v pravý čas a celá úroda je v háji. Snažím se výše uvedených prostředků využívat pouze v omezené míře a pouze tam, kde to považuji za nevyhnutelné. Vím, že slimáci milují moje jahody a bez moluskocidu bych měla úrodu sotva poloviční, o malinách ani nemluvě. Chutnají jim také všechny tykvovité rostliny a papriky. A zbožňují libeček. V krizi mi jdou sežrat hlízy brambor. Plíseň mi fatálně zasáhla loňskou megaúrodu rajčat, ze které nic nezbylo, vyřádila se také na okurkách a dýních. Tam je tedy fungicid nezbytný. Mileráda uvítám vaše postřehy či rady ohledně zahradničení, napište jak vy bojujete s přírodou.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 jursky-svet jursky-svet | Web | 27. června 2015 v 20:42 | Reagovat

Kdyby to byla pohádka tak to bude hezký. Mně se líbí to že sis založila zahradu protože to je sen kde koho ale málo kdo zvádně to uskutečnit. Jinak moje babička proti šmekům bojovala jinak ale už nevím přesně jak. A už není mezi náma živíma. Škoda. Jestli si to pamatuju správně tak jedna rostlina vypuzuje látku kterou šneci nemájí rádi a nějak šikovně měla tu zahradu i poskládanou. Určitě se ještě najde někdo kdo bude vědět víc.

2 bichlicka bichlicka | Web | 8. července 2015 v 15:04 | Reagovat

Slimáci jsou pěkné mrchy - měla jsem zhruba stejné krásné ideály jako ty, ale bohužel i u nás se doplazila zkáza. Zatím jsem se rozhodla sáhnout po přírodních "fungicidech" a jedech, tak jsem zvědavá - máme za sebou první postřik přesličkovou jíchou a připravené hnojivo ve formě kopřivové jíchy..... tak snad letos bude fajn :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama