Bryndzové halušky

18. srpna 2015 v 13:51 | Kozí máma |  Slovenská kuchyně
Ke slovenské kuchyni neodmyslitelně patří halušky. Ať už je konzumujete se slaninou a se zelím (tzv. strapačky) či s brynzou, makem nebo povidly, tohle jídlo prostě musíte vyzkoušet. Jaho příprava netrvá dlouho a nepotřebujete k němu ani mnoho surovin. Nutričně je velmi vydatné, ať už zvolíte jakoukoli variantu. A tak máte za málo peněz hodně muziky.
Halušky vám budou v mnohém připomínat italské gnocchi. Jak tvarem, použitým těstem i mnoha možnostmi konzumace. Halušky se tradičně odkrajovaly z prkénka, což muselo být hodně pracné. Naštěsté pro nás byly vymyšleny různé síta a struhadla na halušky. Takový speciální nástroj poznáte tak, že má plochá kulatá oka o průměru asi 1 cm.
Při toulkách internetem za historií halušek jsem narazila na zajímavou filipiku (k přečtení zde) neznámého slovenského autora, který halušky odmítá jakožto slovenské národní jedlo. Pretože tradicia halušek nieje dlhá - zemiaky sa na Slovensku udimácnili niekedy v 19. storočí. A keď sú bryndzové halušky iba sezónnou záležitosťou, nemohli byť tradičným jedlom väčšiny Slovákov od dávnej minulosti. Rovnako, ako nimi nie sú ani dnes. Zo všetkých ankiet zverejňovaných v ostatných rokoch jednoznačne vyplýva, že bryndzové halušky sa v varia čoraz zriedkavejšie, resp. sporadicky a v južných okresoch takmer vôbec. Závěrem pak patriot odkázal na to, že je třeba tuto chiméru povzbuzovat a přiživovat, pretože okrem halušek nič lepšího Slovensko světové gastronómii dát nemůže. Okrem vyprážaného syra s tatárskou omáčkou, to berou taky jako svoje národné jedlo. Být autorem článku, tak se nejspíš propadnu do země už za ten vyprážaný syr. Bratia čoboláci, smažák je pěkný kentus a tvrdit, že nikde kromě Česka a Slovenska se nedělá je pěkná blbost a krátkozrakost. Osobně jsem měla možnost v Americe ochutant fried mozzarella, což byla prosímpěkně mozzarella v trojobalu. A na eidamu třicítce obaleném ve strouhance není vážně nic zvláštního. Možná jenom ten vysoký obsah tuku. Takže i kdyby to autor článku myslel vážně a byl by bardem všech Slováků poprosila bych jej někam zavřít a nepouštět k internetu. Přece jenom jsou halušky chutnější a nutričně přínosnější než vyprážaný syr (který je mimochodem český vynález) a navíc v sobě nesou tradici v podobě bryndzy. Je jasné, že to nejedli lidé na území současného Slovenska před sty tisíci lety, ale je třeba si uvědomit, jak dlouho Slovensko existuje a že jeho historie se nedatuje ani 100 let. Vyvíjí se nejenom suroviny, ale i lidé. Sama zjišťuji, jak úzce souvisí světová gastronomie s historií. A vzhledem k tomu, že bratia boli donedávna součástí Československa a předtím ještě Rakouska-uherska, tak můžou být rádi, že jsou rádi...

Sama jsem kouzlu halušek podlehla a snažila se najít skvělý recept na halušky, aby v něm byl správný poměr mouky a brambor, aby se halušky při vaření nerozpadaly. A tady. Jsou dokonalé, báječné a já se jich můžu ujíst...Pokud vám halušky snad zbydou, namražte si do zásoby a můžete je mít kdykoli k dispozici!


Jak dlouho?
  • Doba přípravy: 30 minut
Počet porcí:
  • 4-6
Ingredience:
  • 800 g moučných brambor, omytých a oloupaných
  • 250 g hladké mouky (množství závisí na druhu brambor)
  • 300 g uzené prorostlé slaniny, nejlépe gazdovské
  • 1 vejce
  • 250 g kvalitní brynzy
  • 250 g zakysané smetany
  • sůl
Brynzové halušky

1 Nastrouhejte oloupané brambory na jemném struhadle s hroty. Jen tak vznikne škrobnaté pyré, které je ideálním základem těsta.

2
Na čistou mísu položte cedník, vyložte ho čistou utěrkou a do té vyklopte bramborovou hmotu. Chyťte volné konce a vymačkejte část vody.

3
Mačkání brambor nepřežeňte. Hmota nesmí být suchá, ale zároveň nesmí téct. Vodu nevylévejte a obsah utěrky vyklopte do mísy. Nechte chvíli vypapanou tekutinu v klidu, aby sedimentoval (usadil se) škrob, který spolu s vodou vytekl z brambor. Pak opatrně tekutinu slijte s tím, že usazený škrob ze dna nádoby vraťte k bramborám.

4. Postupně do brambor zapracujte mouku spolu se solí a vejcem. Těsto má být vláčné (zkuste kousek, jestli se nerozváří).

5. Protlačte část těsta vařečkou přes haluškové síto do vroucí osolené vody. Je-li spodek síta nad vodou a nenamočí se, halušky se na něj nelepí. Pokud nemáte síto, můžete těsto odkrajovat přímo z prkénka do vroucí vody. Jakmile začne voda opět vřít, halušky zamíchejte. Vařte asi 2 minuty, a když vyplavou na hladinu, vylovte je cedníkem a uvařte další.

6. Slaninu nakrájejte na kostičky . Opečte ji v pánvi na oleji dokřupava a dozlatova. Nezapomeňte přitom, že v horké pánvi slanina ještě dojde. Bryndzu smíchejte se zakysanou smetanou a pořádně promíchejte. Uvařené halušky polijte brynzovým přelivem a posypte slaninou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama