Norský víkend

26. srpna 2015 v 12:17 | Kozí máma |  Norská kuchyně
Norská kuchyně má stejně jako ostatní severské kuchyně několik charakteristických rysů. Jak jistě správně hádáte jsou jimy zejména ryby a plody moře, plodiny jako spíš mrkev, brokolice a brambory. A taky posedlost koulemi. Nevím, zda kulovitý tvar seveřanům symbolizuje nekonečno nebo slunce nebo bůhví co , ale je to tam samý bollar.
Mezi nejznámnější a asi i nejexpedovanější suroviny patří norský uzený losos. Další zajímavou surovinou je syrovátkový sýr ekte gjetost (viz obrázek níže) či mysost.


Gjetost (či geitost) je dost zajímavý sýr. Já sama jsem se o něj loni ve svých sýrařských pokusech snažila a na fotografii je právě můj výrobek. Tento sýr je úplně jiný než naše sýry a buď se do něj zamilujete a nebo ho budete nenávidět. Ze zkušenosti můžu říct, že 8 z 10 Čechů gjetost nechutná. Tento sýr vzniká z kozí syrovátky odpařováním vody a následnou karamelizací laktózy (mléčného cukru). Samotný proces trvá několik hodin. Je to užitečné zpracování odpadního produktu z výroby sýra nicméně ne u každého si najde cestu k jeho srdci - má sladkokyselou chuť, která nemusí být každému příjemná. Norové jej mají rádi s marmeládou.
Co dál najdeme v Norsku dobrého kromě sýra? Zajímavé je i koření, kde kromě toho na ryby se Norové zamilovali i do exotického kari a kardamonu. Občas si uloví nějakého soba.
Jak nám chutnalo Norsko? Až budeme chtít někoho ohromit na párty, určitě uděláme jednohubky s lososem. Absolutně jsme propadli kouzlu kanelboller a už nikdy nechceme vidět ovocnou polévku ani fiskeboller.

Polévka: Ovocná
Hlavní chod: Fiskeboller

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama