Maďarský víkend

22. září 2015 v 8:42 | Kozí máma |  Maďarská kuchyně
Tak jako se o dolněmčanech říká, že to jsou česnekáři, tak o Maďarech jednoznačně platí, že je to národ paprikářů. Když mi táta před rokem přivezl z Maďarska půl kila mleté papriky, nechápala jsem, proč se to prodává v tak velkých baleních. Teď už chápu. Maďaři v paprice prostě frčí. A dávají jí téměř kamkoliv, až se divím, že jsem nenarazila i na nějaký dezert s paprikou. Nicméně tato jedinečná ingredience povyšuje běžné pokrmy na výjimečné a maďarské. Právě proto se řadí mezi nejvýznamnější kuchyně v Evropě.
Pokrmy jako je guláš, paprikáš, perkelt, segedín, lečo, halásle či čabajku snad ani nemusím jmenovat. Údajně na používání surovin typických pro maďarskou kuchyni (vepřové maso, sádlo, cibule, kukuřice, paprika a brambory) došlo díky turecké nadvládě, kdy obyvatelům nezbylo nic jiného na jídlo než vepřové (to arabi nejedí), občas zvěřina a nějaká zelenina. A tak vlastně nouze dala vykvést jedinečné maďarské gastronomii. Zajímavou surovinou je také Tokajské víno, které patří mezi světový unikát. Tímto názvem může být označeno pouze víno z oblasti Tokaj, které se vyznačuje vysokou cukernatostí. Tato cukernatost je ve víně díky plísni Botrytis cynerea, která z bobulí odčerpává vodu.
Snažila jsem se vybrat zajímavá maďarská jídla, která jsem ještě nevařila. Maďarský víkend se povedl moc dobře, doporučuju vyzkoušet!

Polévka: Jókai
Hlavní chod: Perkelt s tarhoňou
Dezert: Krémeš

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama