Hra s ohněm

23. října 2015 v 13:35 | Kozí máma |  Životní styl
Předem vám zaspoileruju, že tenhle článek rozhodně nebude o pyrotechnických hrátkách. Ale bude o tvrdém gastronomickém riziku. Napadlo vás někdy, že mnoho lidí je ochotno pro jídlo položit život? Ať vědomě či nevědomě mnoho lidí hraje se svým jídlem ruskou ruletu.

1. Klobásy

Také máte rádi zavařené domácí klobásy? Chutě krásně rozležené...jedna báseň. A slyšeli jste někdy o bakterii Clostridium botulinum? Tahle potvora totiž vydrží úplně všechno a může se stát, že se vám dostane do klobás. Dokonce i tepelný záhřev. A produkuje takzvaný botulotoxin, který je mimo jiné znám jako klobásový jed. Jedná se o nejjedovatější mikrobiální toxin na světě. Pro představu - 1 gram botulotoxinu by dokázal zabít 1 milion lidí. A jak? Botulotoxin je neuroparalytický jed, řečeno česky způsobuje dočasné ochrnutí. A tak se člověk zadusí za plného vědomí. A takovýh případů už bylo.
Nicméně milovníci klobás nevěšte hlavu! Botulotoxin je termolabilní a ničí se při záhřevu nad 60°C. Odborníci tedy doporučují povařit takovou klobásu, která byla předtím zavařená, ve varu (tedy 100°C) po dobu 10 minut a botulizmus by vás neměl ohrozit!

2. Zelená rajčata

Poslední dobou se nestíhám divit, jak se kolem mě hemží recepty na nejrůznější úpravy zelených rajčat. Příroda k nám byla letos víc než štědrá a tak jsme si my zahradníci mohli dopřát čerstvé plody z vlastní zahrady ještě do poloviny října. Abych řekla pravdu, tak je mi také líto těch krásných a velkých rajčat, které mohly skončit v mém břiše, ale místo toho zhnijí v kompostu. Recepty se tváří velmi inovativně - zelená rajčata ve sladkokyselém nálevu, kečup se zelených rajčat, rajčata v trojobale či zelená rajčata á la kvašáky. Dokonce jsou významnou součástí italské kuchyně.
Co však asi méně konzumentů ví je to, že zelená či obecně nezralá rajčata obsahují toxin zvaný tomatin řadící se do skupiny steroidních glykoalkaloidů (α-tomatin a dehydrotomatin). Konzumace plodů s vyšším obsahem tomatinu se projeví hlavně gastrointestinálními a neurologickými potížemi. Zráním rajčat se obsah tomatinu mění a v červených plodech je jeho koncentrace zanedbatelná.
Hledají se vhodné potravinářské postupy, kterými by bylo možné upravit zelená rajčata k přímé konzumaci. Jedním z takových postupů může být i mléčná fermentace zelených rajčat, v průběhu které dochází k tvorbě kyseliny mléčné a poklesu koncentrace steroidních glykoalkaloidů. [Zdroj: www.chempoint.cz]
Tomatin je termostabilní toxin, jeho účinnost se tedy nesnižuje ani tepelným ošetřením. Nicméně dávka, která by u vás vyvolala významnou otravu odpovídá kilu zelených rajčat. Konzumujte je tedy s mírou, já osobně bych se vyhnula zejména kečupům ze zelených rajčat a jiným potravinám, ve kterých jsou zelená rajčata zakoncentrovaná ve větším množství. Vlastně já se asi raději zakousnu do červených rajčat, asi nemusím mít všechno :)


Zdroj obrázku: www.prkynko.cuketka.cz

3. Ryba fugu

Slyšeli jste někdy o čtverzubci? Jedná se nejspíš o největší adrenalinovou gastrojízdu, kterou si můžete dopřát. Ryba fugu je Japonskou specialitou. Každý příčetný člověk (pokud se dá označit za příčetného ten, kdo se pustí do její konzumace, o čemž v celku pochybuji), který sedí nad talířem s fugu musí mít srdce až v kalhotách. Tato rybička totiž obsahuje smrtelně jedovatý tetrodotoxin, který působí obdobně jako botulotoxin. Jedná se tedy o neuroparalytický jed, který způsobuje postupné ochrnutí svalstva, po jehož požití se člověk zadusí za plného vědomí. Minimální množství jedu, které obsahuje každá ryba fugu láká labužníky z celého světa. A kde je poptávka, tam je nabídka. Rybu mohou připravovat pouze licencovaní kuchaři, kteří absolvovali kurzy přípravy těchto ryb. Pokud totiž dojde během přípravy k narušení jater, pohlavních orgánů či kontaminované kůže, tak se do masa přenese velké množství tetrodotoxinu, které je pro strávníka smrtelné. Zkušení strávníci mohou poznat první příznaky otravy, kdy při vložení sousta do úst pocítí mravenčení ve rtech. Když v této chvíli vyhledají pomoc, mají více než 50 % pravděpodobnost, že přežijí. Není dosud znám protijed, proto pomoc postiženému spočívá v napojení na dýchací přístroj, který člověka udrží pří životě, dokud účinky jedu neodezní.
Díky zkušenosti kuchařů by měla být fugu podávaná v japonských restauracích nezávadná, nicméně každoročně jsou evidovány desítky případů úmrtí po požití špatně připravené ryby. No co, i mistr tesař se někdy utn


4. Houby

Houby jsou další zajímavou surovinou, kterou bych zařadila do gastronomické ruské rulety. Z nutričního hlediska se jedná o zcela nevýznamné jídlo, které nám nedá nic moc potřebného, ale naše chuťové buňky mluví trochu jinak. Každoročně je evidováno několik případů otravy z hub - ať už proto, žese houbař spletl a nebo proto, že si někdo špatně připravil nejedlou houbu.
Krásným příkladem nejedlých hub jsou například václavky, které mají zrovna sezonu. Vím dokonce o případu, kdy skončila na jednotce intenzivní péče celá rodina, právě díky těmto drobným hříbkům. Václavky jsou za syrova mírně jedovaté a nedovařená nebo málo podušená může způsobit velké žaludeční a střevní potíže. Dalším, naštěstí již méně oblíbeným hřibem je hřib satan:
Hřib satan je za syrova (či po nedostatečné tepelné úpravě) silně jedovatý, působí neutišitelné zvracení, které může trvat i 6 hodin. K otravě stačí ochutnat malý kousek houby, potíže mohou vyvolat i výpary ze syrové houby v uzavřené místnosti. Po kvalitním tepelném zpracování (minimálně 20 minut varu) otrava nehrozí, nicméně v satanu byly zjištěny i indolové deriváty (psychotoxické látky, které se vařením nerozkládají). Ke konzumaci jej proto nelze v žádném případě doporučit. [Zdroj: Wikipedie]
Proto na houby s rozumem a ideálně i nějakým zkušeným houbařem či encyklopedií. Přísloví o opatrnosti netřeba opakovat :)

5. Hasivka orličí

Hasivka orličí je druh kapradiny, který se v hojné míře vyskytuje i na našem území. U nás moc nejsme zvyklí baštit kapradí a raději si dáme kus bůčku, ale v asijských zemích si na hasivce celkem frčí. Přidávají ji do polévek, salátů a bůhví čeho ještě. Není však bez zajímavosti, že hasivka obsahuje kyanogenní glykosidy, toxické enzymy.Celá rostlina je jedovatá a otravy se projevují průjmem a krvavou močí, překrvením sliznic a horečkami, význačný může být i účinek na srdeční sval. V naší oblasti můžeme mít obavy zejména z otravy dobytka, který by mohl hasivku sníst, proto pokud jste také chovatelé, tak omrkněte pastviny a vykopejte kapradiny (jenom hasivku, je typická svou stavbou a rozložením listů) :)

 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 anchovickal anchovickal | E-mail | Web | 24. října 2015 v 23:53 | Reagovat

Mohlo by být super :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama