Co se zelenými rajčaty?

6. listopadu 2015 v 21:46 | Kozí máma |  Životní styl
Nedávno jsem publikovala článek o toxinech v potravinách (k nahlédnutí zde). Ale jako hospodyňce mi to nedalo a nemohla jsem se dívat na to, jak mi nezralá rajčata zhnijí na zahradě na zmrzlých keřích. Tak jsem se pustila do mého soukromého experimentu. Rajčata jsem sesbírala, uložila do bedýnky a vzala si je pěkně domů, do tepla. Přidala jsem k nim pár jablek. Asi po dvou týdnech se začaly objevovat první vlaštovky. Jak to vypadá můžete posoudit sami na obrázku.
V čem tkví všechno kouzlo? Ovoce a zelenina v procesu zrání vylučuje plyn zvaný ethen (známější je pod starším názvem etylén), který urychluje zrání a často je příčinou předčasného kažení potravin. Tento plyn způsobuje, že rostlina i její plody produkují enzymy. Enzymy umí měnit škrob a kyseliny v plodech rostlin na cukr. Enzymy také stojí za oslabováním tloušťky buněčných stěn, čehož přímým důsledkem je měknutí plodů. Teplo zase urychluje všechny enzymatické procesy. Výhodné je to pro zrání, nicméně pokud jablka skladujete, tak musíte s tímto jevem počítat a neskladovat jablka s jiným ovocem a zeleninou. Zrání by mělo být údajně ještě rychlejší, pokud zeleninu spolu s jablky uzavřete například do papírového sáčku.
Nezapomeňte rajčata průběžně kontrolovat a vyhazovat nahnilá či naplesnivělá, jinak se chytnou další rajčata! Takhle jednoduše si s trochou štěstí budete moct vychutnat rajčata z vlastní zahrady i v listopadu :)

 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama