Recenze produktů

Formiky na ledové panáky

9. července 2018 v 20:38 | Kozí máma
Venku pařák, tak jsem se rozhodla, že konečně uvařím ledové panáky. Náročná to práce. Doufám, že mi to v www.postovnezdarma.cz odpustí (trvalo mi to půl roku), ale na správné počasí se vyplatí čekat.


Ledové panáky jsou dost efektivní i praktické. Pokud ovšem nemáte ukecané kámoše, kterým se panáky roztečou dřív než se k nim dostanou. Mě fascinuje jejich gastronomické využití (a předpokládám, že brzo na to velké firmy přijdou taky a začnou je prodávat za desetinásobek současné ceny). Už jsem viděla, že jedná pražská restaurace v ledových panácích podává krevety s nějakou omáčkou. Geniální. Umím si v nich představit i amouse bouche v podobě gazpacha či jiných studených polévek. Navíc je to dost efektivní, neotřelé a moderní servírování jídla, takže se těším, až to někde uvidím častěji nebo až se ke mě dostanou pořádné krevety a vymáchám je v tom ledu :) Prozatím jsem si do nich nalila rybízák, ale musím mockrát nalívat, tak příště poprosím www.postovnezdarma.cz do silikonu dát i skleničku na víno :) Nebo krígl, z toho by se manžel zbláznil štěstím!

Silikonová formička na volská oka

23. srpna 2017 v 22:36 | Kozí máma
Na sociálních sítích se roztrhl pytel s věcmi, které i z jídla dělají zajímavou podívanou. Jako například silikonové formičky na volská oka. Vždycky mě zajímalo, jak fungují. A tak jsem při nejbližší příležitosti neodolala a nechala si jednu poslat od Poštovnézdarma.cz .


Předně jsem musela vyřešit, jak dostat žloutky tam, kde mají být žloutky a do zbytku bílky. Tomu, že bílky podtečou, jsem moc nevěřila (mé obavy se nakonec ukázaly jako liché, viz obrázek), tak jsem na to šla inženýrsky. Oddělila jsem žloutky od bílků a každou část umístíla zvlášť. Možná i v tom byla chyba, protože výsledkem byl zombie žabák s poměrně problematicky mytelnou formičkou...

Košt olejů

7. června 2017 v 22:32 | Kozí máma
Letos jsem uspořádala svůj historicky první košt olejů. Ve spolupráci s e-shopem Španělskýolej.cz jsem dostala za úkol okoštovat jejich olej a něco o něm napsat. Aby to bylo o něco zajímavější, tak jsem se rozhodla srovnat oleje z různých zemí (kromě Španělského i Italský a Řecký). A aby to bylo objektivní, tak jsem si sestavila panel více senzorických hodnotitelů (protože, kdybych pořádala senzoriku od sponzora a sama to hodnotila, tak by to asi úplně nebylo objektivní nebo bych to nemohla tvrdit s úplně čistým svědomím). Sestavila jsem tedy dotazník, svým hodnotitelům nalila čistého oleje, který jsem podávala s domácí bagetou a neutralizátorem vodou. Běžně se při senzorické analýze olejů používá pro neutralizaci chuti vodka, ale já nechtěla riskovat, že se mi hodnotitelé zliskají dřív, než vzorky okoštují :)


Co se tedy u hodnocení chuti a vůně olejů sleduje?

Pozitivní atributy

 • Mandle: lehký pach připomínající čerstvé nebo sušené mandle.
 • Jablko: pocit připomínající toto ovoce.
 • Artičok: vůně připomínající syrový artyčok.
 • Přípustné: svíravý pocit v ústech vytvořený taninem.
 • Hořkost: toto je výhodná charakteristická chuť olivových olejů, pokud není příliš intenzivní.
 • Ovocnost: rozsah pachů (závislý na odrůdě), charakteristický pro olej ze zdravého čerstvého ovoce, zeleného nebo zralého. Ovoce je kvalifikováno jako zelené, pokud rozsah pachů připomíná zelenou trávu. Ovoce je považováno za zralé, pokud rozsah pachů připomíná zralé ovoce a je charakteristický pro zeleninu a zralé ovoce.
 • Zelená tráva: pocit připomínající pocit čerstvě řezané trávy.
 • Seno: vůně připomínající suchou trávu.
 • Pikantní: hmatový pocit podobný horkému paprikovým paprikám, zvláště v zadní části krku, který může vyvolat kašel.

Negativní atributy

 • Slaná: slaná chuť oleje vyrobená ze solankových oliv.
 • Hrubý: hmatový pocit v ústech kvůli struktuře oleje.
 • Okurka: mimo příchuť z prodlouženého skladování, zejména v plechovce.
 • Půda: tento termín se používá, když olej získal vlhký vlhký zápach, protože byl stlačen z neprášených, blátivých oliv.
 • Esparto: konopný zápach získaný v případě, že olivová pasta byla rozložena na podložkách Esparto.
 • Konopí: pach způsobený použitím filtračních panelů, které nejsou dokonale čisté a vyvolávají pachuť.
 • Ploché: oleje, které ztratily svou charakteristickou vůni a neměly ani chuť ani vůni.
 • Zmrazené: kvůli olivám, které byly vystaveny teplotám mrazu. Při vaření tento olej vylučuje velmi nepříjemné pachy.
 • Plesnivý zápach z oliv - skladování příliš dlouho před lisováním.
 • Kovové: oleje zpracované nebo skladované s prodlouženým kontaktem s kovovými povrchy.
 • Žluklá: staré oleje, které začaly oxidovat v důsledku působení světla nebo vzduchu.
 • Vinný ocet: typický zápach vína nebo octa kvůli kvasení oliv.
Hodnocené vzorky:
Všechny vzorky jsem pro hodnocení "zanonymnila" proto, aby hodnotitelé nebyli ovlivněni názvem či značkou, kterou běžně preferují - jinak řečeno, aby byli co nejobjektivnější. K dispozici měli tedy jenom písmena A, B a C.
Pod vzorkem A se ukrýval již zmiňovaný Extra panenský španělský olivový olej Oli D'Arbeca od českého distributora Španělskýolej.cz. U tohoto oleje mě zaujalo, že je jednodruhový, lisovaný pouze z oliv Arbequina, které se sklízí pouze v určité oblasti a proto také nese chráněné označení původu.
Vzorek B byl extra panenský olivový olej z Řecka odrůdy Koroni. A třetí vzorek byl extra panenský olivový olej z Itálie Il Casolare.

Hodnocení a výsledky:
Pro hodnocení jsme používali sedmibodové hodnotící stupnice (1 - vynikající a 7 - nevyhovující). Sledovali jsme vzhled a barvu, intenzitu chuti, intenzitu travnaté příchutě a vůni.
Ve vzhledu a barvě většina hodnotitelů nejpříznivěji hodnotila vzorek řeckého oleje, který měl lehce nazelenalou barvu, kterou hodnotitelé považovali za typičtější pro olivový olej. V intenzitě chuti i intenzitě travnaté příchuti byl jako nejvýraznější shledán vzorek španělského olivového oleje, méně intenzivní byla u italského oleje a nejméně znatelná byla u oleje řeckého. Ve vůni byl jako nejaromatičtější shledán španělský olivový olej.
Bylo až překvapivé, jak moc rozdílné byly vzorky. Vzhledem k tomu, že se posuzování účastnili běžní středoevropští posuzovatelé, tak je jasné, že naše domácí hodnocení vypovídá pouze o preferencích "domorodců", protože u nás je zvykem používat co nejméně aromatické oleje. Naopak v jižních oblastech se oleje podílí na typické chuti tamního jídla.

Tabule no working..

11. dubna 2017 v 14:11 | Kozí máma
Jako další přemět k recenzi pro postovnezdarma.cz jsem obdržela trošku recesivní tabuli "No working during drinking hours" - překvapení pro manžela.


Vzhledem k tomu, že se jedná o estetický předmět a ne užitkový, tak k tomu není moc co psát. Retro provedení se mi líbí, tabule je z poměrně bytelného materiálu, takže pokud na ní nebudete dříví štípat, tak něco vydrží.

Testování produktů -Sportovní láhev s infuzérem

18. ledna 2017 v 14:42 | Kozí máma

Jako další produkt k otestování jsem si vybrala sportovní láhev s infuzérem. Zaujal mě její moderní design i funkčnost.
Nejprve asi začnu pozitivy: mimo příjemného designu a několika barevných variant je dalším plusem to, že infuzér je vyjímatelný a prostor pro pití obsahuje i sítko, takže nehrozí, že obsah infuzéru během pití vypijete (což by v případě bylinek nebylo moc příjemné).
Na druhou stranu nejsem moc spokojená s použitým materiálem. Na láhvi je uvedený symbol, který spotřebitele informuje o složení plastu:
Což je symbol pro složení, kde se může vyskytovat i Bisfenol A, u kterého jsou prokázány nepříznivé účinky na lidské zdraví. Na dnu láhve je sice vyryto, že je láhev BPA FREE, ale nadruhou stranu chybí potvrzení o zdravotní nezávadnosti a symbol, který by odpovídal evropským nařízením potvrzující to, že je láhev určená pro styk s potravinami.
Přestože ted láhev byla zdarma (a tímto webové stránce www.postovnezdarma.cz děkuji) a věřím, že jsme si spolu mohly užít pár hezkých chvil, za mě letí do tříděného odpadu.

Sítko na čaj

26. září 2016 v 20:07 | Kozí máma
Lidé rádi kritizují. A lidé rádi kritiky čtou. Tak jsem se rozhodla, že svůj blog rozšířím o další rubriku, kde budu psát recenze na výrobky, které mají uplatnění v gastronomii.
Prvním takovým výrobkem je kreativní sítko na čaj, které ocení zejména nejmenší konzumenti. Zakoupit jej můžete na www.postovnezdarma.cz


Líbí se mi, že součástí balení je i odkládací podložka na sítko. Sítko je také dostatečně velké na to, aby se do něj vešel i větší obsah, je možné ho tedy použít na příklad i na svařák. Je taky fajn, že "packy" se přizpůsobí velikosti hrnku a díky odděleným částem se packy nezahřejí a člověk se při vyndávání nepopálí.
Co se týče nevýhod výrobku, tak je z křehkého materiálu, takže si nejsem jistá, jak dlouho vydrží. A taky to, že pokud dáte žabku malému dítěti do hrnku, tak by si jí mohlo s trochou neštěstí ublížit.

 
 

Reklama